‘Blood is on their hands’ – how your MP voted on £4bn aid cuts

‘Blood is on their hands’ – how your MP voted on £4bn aid cuts

1381211_10151637768795706_1887886834_n

By: Jonathan Stevenson
Date: 14 July 2021

Last night MPs voted by 333 votes to 298 to approve the government’s cuts of around £4 billion per year to the UK aid budget for the foreseeable future.

It means the budget will now stand at 0.5% of national income rather than the 0.7% mandated by law and promised in the 2019 Conservative manifesto.

The cuts are additional to the reduction that would have taken place anyway because national income has fallen during the pandemic.

The devastating likely consequences of these cuts from a million girls losing out on schooling to 250,000 more mother and child deaths have previously been outlined by charities and the UN.

Despite representing just 1% of the £400 billion of spending on the pandemic, a majority of Conservative MPs were unmoved.

A test designed to be failed

Opening the debate, the prime minister Boris Johnson tried to claim that the decision was about when to return to 0.7%, rather than whether to do so, after the chancellor, Rishi Sunak, unveiled a convoluted ‘test’ setting out the conditions for it to be restored.

Yet as former prime minister Theresa May pointed out, the conditions he set out have been met just once in the last twenty years, and could remain unmet for years to come. So effectively, MPs were voting for a permanent reduction.

When even the architect of the UK’s ‘hostile environment’ for migrants says the government has gone too far, it really hits home that the government has made a deliberate decision to pull back from international assistance.

Theresa May was one of 25 Conservative MPs who rebelled in the vote, with at least 10 possible rebels using the chancellor’s ‘test’ as an excuse to back down. All opposition parties opposed the cuts.

Aid and global justice

Global Justice Now has long campaigned for the aid budget to be retained at 0.7% alongside our work to ensure that aid is genuinely used to end poverty and inequality in the global south.

Our reaction to the vote that ‘blood is on the hands’ of the MPs who backed the cuts has been widely quoted in the media.

While it is hugely disappointing that these cuts have passed, our work to make sure that the remaining aid budget is spent in the right way continues. Too much aid is used to promote British political and corporate interests, rather than prioritizing the needs of the world’s most marginalized communities.

This trend has accelerated under prime minister Boris Johnson, in particular since he abolished the Department for International Development and gave its budget to the Foreign Office last year.

So despite this setback, we will continue to scrutinise the government’s aid programme and demand that it is not hijacked from its intended mission.

Below you can see how MPs voted last night.

Join the campaign


Did your MPs vote in favour of the aid cuts?

MPs are listed alphabetically by surname. If you don’t know your MP’s name, put your postcode in here

Member Party Constituency Vote
Diane Abbott Labour Hackney North and Stoke Newington No
Debbie Abrahams Labour Oldham East and Saddleworth No
Nigel Adams Conservative Selby and Ainsty Yes
Bim Afolami Conservative Hitchin and Harpenden Yes
Adam Afriyie Conservative Windsor Yes
Imran Ahmad Khan Independent Wakefield No Vote Recorded
Nickie Aiken Conservative Cities of London and Westminster Yes
Peter Aldous Conservative Waveney Yes
Rushanara Ali Labour Bethnal Green and Bow No
Tahir Ali Labour Birmingham, Hall Green No
Lucy Allan Conservative Telford Yes
Rosena Allin-Khan Labour Tooting No
Mike Amesbury Labour Weaver Vale No
David Amess Conservative Southend West No
Fleur Anderson Labour Putney No
Lee Anderson Conservative Ashfield Yes
Stuart Anderson Conservative Wolverhampton South West Yes
Stuart Andrew Conservative Pudsey Yes
Caroline Ansell Conservative Eastbourne Yes
Tonia Antoniazzi Labour Gower No
Edward Argar Conservative Charnwood Yes
Jonathan Ashworth Labour Leicester South No
Sarah Atherton Conservative Wrexham Yes
Victoria Atkins Conservative Louth and Horncastle Yes
Gareth Bacon Conservative Orpington Yes
Richard Bacon Conservative South Norfolk Yes
Kemi Badenoch Conservative Saffron Walden Yes
Shaun Bailey Conservative West Bromwich West Yes
Siobhan Baillie Conservative Stroud Yes
Duncan Baker Conservative North Norfolk Yes
Steve Baker Conservative Wycombe Yes
Harriett Baldwin Conservative West Worcestershire No
Steve Barclay Conservative North East Cambridgeshire Yes
Hannah Bardell SNP Livingston No
Paula Barker Labour Liverpool, Wavertree No
John Baron Conservative Basildon and Billericay No Vote Recorded
Simon Baynes Conservative Clwyd South Yes
Margaret Beckett Labour Derby South No
Órfhlaith Begley Sinn Féin West Tyrone No Vote Recorded
Apsana Begum Labour Poplar and Limehouse No
Aaron Bell Conservative Newcastle-under-Lyme Yes
Hilary Benn Labour Leeds Central No
Scott Benton Conservative Blackpool South Yes
Paul Beresford Conservative Mole Valley Yes
Jake Berry Conservative Rossendale and Darwen Yes
Clive Betts Labour Sheffield South East No
Saqib Bhatti Conservative Meriden Yes
Mhairi Black SNP Paisley and Renfrewshire South No
Ian Blackford SNP Ross, Skye and Lochaber No
Bob Blackman Conservative Harrow East Yes
Kirsty Blackman SNP Aberdeen North No
Olivia Blake Labour Sheffield, Hallam No
Paul Blomfield Labour Sheffield Central No
Crispin Blunt Conservative Reigate Yes
Peter Bone Conservative Wellingborough Yes
Steven Bonnar SNP Coatbridge, Chryston and Bellshill No
Peter Bottomley Conservative Worthing West No
Andrew Bowie Conservative West Aberdeenshire and Kincardine Yes
Ben Bradley Conservative Mansfield Yes
Karen Bradley Conservative Staffordshire Moorlands No
Ben Bradshaw Labour Exeter No
Mickey Brady Sinn Féin Newry and Armagh No Vote Recorded
Graham Brady Conservative Altrincham and Sale West Yes
Suella Braverman Conservative Fareham Yes
Kevin Brennan Labour Cardiff West No
Jack Brereton Conservative Stoke-on-Trent South Yes
Andrew Bridgen Conservative North West Leicestershire Yes
Steve Brine Conservative Winchester No
Paul Bristow Conservative Peterborough Yes
Sara Britcliffe Conservative Hyndburn Yes
Deidre Brock SNP Edinburgh North and Leith No
James Brokenshire Conservative Old Bexley and Sidcup Yes
Alan Brown SNP Kilmarnock and Loudoun No
Nicholas Brown Labour Newcastle upon Tyne East No
Lyn Brown Labour West Ham No
Anthony Browne Conservative South Cambridgeshire Yes
Fiona Bruce Conservative Congleton Yes
Chris Bryant Labour Rhondda No
Felicity Buchan Conservative Kensington Yes
Karen Buck Labour Westminster North No
Robert Buckland Conservative South Swindon Yes
Alex Burghart Conservative Brentwood and Ongar Yes
Richard Burgon Labour Leeds East No
Conor Burns Conservative Bournemouth West Yes
Dawn Butler Labour Brent Central No
Rob Butler Conservative Aylesbury Yes
Ian Byrne Labour Liverpool, West Derby No
Liam Byrne Labour Birmingham, Hodge Hill No
Ruth Cadbury Labour Brentford and Isleworth No
Alun Cairns Conservative Vale of Glamorgan Yes
Amy Callaghan SNP East Dunbartonshire No
Lisa Cameron SNP East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow No
Gregory Campbell DUP East Londonderry No
Alan Campbell Labour Tynemouth No
Dan Carden Labour Liverpool, Walton No
Alistair Carmichael Liberal Democrat Orkney and Shetland No
Andy Carter Conservative Warrington South Yes
James Cartlidge Conservative South Suffolk Yes
William Cash Conservative Stone Yes
Miriam Cates Conservative Penistone and Stocksbridge Yes
Maria Caulfield Conservative Lewes Teller – Yeses
Alex Chalk Conservative Cheltenham Yes
Wendy Chamberlain Liberal Democrat North East Fife No
Sarah Champion Labour Rotherham No
Douglas Chapman SNP Dunfermline and West Fife No
Bambos Charalambous Labour Enfield, Southgate No
Joanna Cherry SNP Edinburgh South West No
Rehman Chishti Conservative Gillingham and Rainham No
Christopher Chope Conservative Christchurch Yes
Jo Churchill Conservative Bury St Edmunds Yes
Feryal Clark Labour Enfield North No
Greg Clark Conservative Tunbridge Wells Yes
Simon Clarke Conservative Middlesbrough South and East Cleveland Yes
Theo Clarke Conservative Stafford Yes
Brendan Clarke-Smith Conservative Bassetlaw Yes
Chris Clarkson Conservative Heywood and Middleton Yes
James Cleverly Conservative Braintree Yes
Geoffrey Clifton-Brown Conservative The Cotswolds Yes
Thérèse Coffey Conservative Suffolk Coastal Yes
Elliot Colburn Conservative Carshalton and Wallington Yes
Damian Collins Conservative Folkestone and Hythe Yes
Daisy Cooper Liberal Democrat St Albans No
Rosie Cooper Labour West Lancashire No
Yvette Cooper Labour Normanton, Pontefract and Castleford No
Jeremy Corbyn Independent Islington North No
Alberto Costa Conservative South Leicestershire Yes
Robert Courts Conservative Witney Yes
Claire Coutinho Conservative East Surrey Yes
Ronnie Cowan SNP Inverclyde No
Geoffrey Cox Conservative Torridge and West Devon Yes
Neil Coyle Labour Bermondsey and Old Southwark No
Stephen Crabb Conservative Preseli Pembrokeshire No
Angela Crawley SNP Lanark and Hamilton East No
Stella Creasy Labour Walthamstow No
Virginia Crosbie Conservative Ynys Môn Yes
Tracey Crouch Conservative Chatham and Aylesford Yes
Jon Cruddas Labour Dagenham and Rainham No
John Cryer Labour Leyton and Wanstead No
Judith Cummins Labour Bradford South No
Alex Cunningham Labour Stockton North No
Janet Daby Labour Lewisham East No
James Daly Conservative Bury North Yes
Ed Davey Liberal Democrat Kingston and Surbiton No
Wayne David Labour Caerphilly No
David T C Davies Conservative Monmouth Yes
James Davies Conservative Vale of Clwyd Yes
Gareth Davies Conservative Grantham and Stamford Yes
Geraint Davies Labour Swansea West No
Mims Davies Conservative Mid Sussex Yes
Philip Davies Conservative Shipley Yes
Alex Davies-Jones Labour Pontypridd No
David Davis Conservative Haltemprice and Howden No
Dehenna Davison Conservative Bishop Auckland Yes
Martyn Day SNP Linlithgow and East Falkirk No
Marsha De Cordova Labour Battersea No
Thangam Debbonaire Labour Bristol West No
Tanmanjeet Singh Dhesi Labour Slough No
Caroline Dinenage Conservative Gosport Yes
Sarah Dines Conservative Derbyshire Dales Yes
Jonathan Djanogly Conservative Huntingdon Yes
Leo Docherty Conservative Aldershot Yes
Martin Docherty-Hughes SNP West Dunbartonshire No
Anneliese Dodds Labour Oxford East No
Jeffrey M Donaldson DUP Lagan Valley No
Michelle Donelan Conservative Chippenham Yes
Dave Doogan SNP Angus No
Allan Dorans SNP Ayr, Carrick and Cumnock No
Nadine Dorries Conservative Mid Bedfordshire Yes
Steve Double Conservative St Austell and Newquay Yes
Stephen Doughty Labour Cardiff South and Penarth No
Peter Dowd Labour Bootle No
Oliver Dowden Conservative Hertsmere Yes
Jackie Doyle-Price Conservative Thurrock Yes
Richard Drax Conservative South Dorset Yes
Jack Dromey Labour Birmingham, Erdington No
Flick Drummond Conservative Meon Valley Yes
James Duddridge Conservative Rochford and Southend East Yes
Rosie Duffield Labour Canterbury No
David Duguid Conservative Banff and Buchan Yes
Iain Duncan Smith Conservative Chingford and Woodford Green Yes
Philip Dunne Conservative Ludlow Yes
Angela Eagle Labour Wallasey No
Maria Eagle Labour Garston and Halewood No
Colum Eastwood SDLP Foyle No
Mark Eastwood Conservative Dewsbury Yes
Jonathan Edwards Independent Carmarthen East and Dinefwr No
Ruth Edwards Conservative Rushcliffe Yes
Clive Efford Labour Eltham No
Julie Elliott Labour Sunderland Central No
Michael Ellis Conservative Northampton North Yes
Tobias Ellwood Conservative Bournemouth East No
Chris Elmore Labour Ogmore No
Natalie Elphicke Conservative Dover Yes
Florence Eshalomi Labour Vauxhall No
Bill Esterson Labour Sefton Central No
George Eustice Conservative Camborne and Redruth Yes
Chris Evans Labour Islwyn No
Luke Evans Conservative Bosworth Yes
Nigel Evans Deputy Speaker Ribble Valley No Vote Recorded
David Evennett Conservative Bexleyheath and Crayford Yes
Ben Everitt Conservative Milton Keynes North Yes
Michael Fabricant Conservative Lichfield Yes
Laura Farris Conservative Newbury Yes
Tim Farron Liberal Democrat Westmorland and Lonsdale No
Stephen Farry Alliance North Down No
Simon Fell Conservative Barrow and Furness Yes
Marion Fellows SNP Motherwell and Wishaw No
Margaret Ferrier Independent Rutherglen and Hamilton West No
John Finucane Sinn Féin Belfast North No Vote Recorded
Colleen Fletcher Labour Coventry North East No
Katherine Fletcher Conservative South Ribble Yes
Mark Fletcher Conservative Bolsover Yes
Nick Fletcher Conservative Don Valley Yes
Stephen Flynn SNP Aberdeen South No
Vicky Ford Conservative Chelmsford Yes
Kevin Foster Conservative Torbay Yes
Yvonne Fovargue Labour Makerfield No
Liam Fox Conservative North Somerset Yes
Vicky Foxcroft Labour Lewisham, Deptford No
Mary Kelly Foy Labour City of Durham No
Mark Francois Conservative Rayleigh and Wickford Yes
Lucy Frazer Conservative South East Cambridgeshire Yes
George Freeman Conservative Mid Norfolk Yes
Mike Freer Conservative Finchley and Golders Green Yes
Richard Fuller Conservative North East Bedfordshire Yes
Gill Furniss Labour Sheffield, Brightside and Hillsborough No
Marcus Fysh Conservative Yeovil Yes
Roger Gale Conservative North Thanet No
Barry Gardiner Labour Brent North No
Mark Garnier Conservative Wyre Forest Yes
Nusrat Ghani Conservative Wealden No Vote Recorded
Nick Gibb Conservative Bognor Regis and Littlehampton Yes
Patricia Gibson SNP North Ayrshire and Arran No
Peter Gibson Conservative Darlington Yes
Jo Gideon Conservative Stoke-on-Trent Central Yes
Michelle Gildernew Sinn Féin Fermanagh and South Tyrone No Vote Recorded
Preet Kaur Gill Labour Birmingham, Edgbaston No
Paul Girvan DUP South Antrim No
John Glen Conservative Salisbury Yes
Mary Glindon Labour North Tyneside No
Robert Goodwill Conservative Scarborough and Whitby Yes
Michael Gove Conservative Surrey Heath Yes
Patrick Grady SNP Glasgow North No
Richard Graham Conservative Gloucester Yes
Helen Grant Conservative Maidstone and The Weald Yes
Peter Grant SNP Glenrothes No
James Gray Conservative North Wiltshire Yes
Chris Grayling Conservative Epsom and Ewell Yes
Chris Green Conservative Bolton West Yes
Damian Green Conservative Ashford No
Kate Green Labour Stretford and Urmston No
Sarah Green Liberal Democrat Chesham and Amersham No
Lilian Greenwood Labour Nottingham South No
Margaret Greenwood Labour Wirral West No
Andrew Griffith Conservative Arundel and South Downs Yes
Nia Griffith Labour Llanelli No
Kate Griffiths Conservative Burton Yes
James Grundy Conservative Leigh Yes
Jonathan Gullis Conservative Stoke-on-Trent North Yes
Andrew Gwynne Labour Denton and Reddish No
Louise Haigh Labour Sheffield, Heeley No
Robert Halfon Conservative Harlow Yes
Luke Hall Conservative Thornbury and Yate Yes
Fabian Hamilton Labour Leeds North East No
Stephen Hammond Conservative Wimbledon Yes
Matt Hancock Conservative West Suffolk Yes
Greg Hands Conservative Chelsea and Fulham Yes
Claire Hanna SDLP Belfast South No
Neale Hanvey Alba Party Kirkcaldy and Cowdenbeath No
Emma Hardy Labour Kingston upon Hull West and Hessle No
Harriet Harman Labour Camberwell and Peckham No
Mark Harper Conservative Forest of Dean Yes
Carolyn Harris Labour Swansea East No
Rebecca Harris Conservative Castle Point Yes
Trudy Harrison Conservative Copeland Yes
Sally-Ann Hart Conservative Hastings and Rye Yes
Simon Hart Conservative Carmarthen West and South Pembrokeshire Yes
Helen Hayes Labour Dulwich and West Norwood No
John Hayes Conservative South Holland and The Deepings Yes
Chris Hazzard Sinn Féin South Down No Vote Recorded
Oliver Heald Conservative North East Hertfordshire Yes
John Healey Labour Wentworth and Dearne No
James Heappey Conservative Wells Yes
Chris Heaton-Harris Conservative Daventry Yes
Gordon Henderson Conservative Sittingbourne and Sheppey Yes
Mark Hendrick Labour Preston No
Drew Hendry SNP Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey No
Darren Henry Conservative Broxtowe Yes
Antony Higginbotham Conservative Burnley Yes
Meg Hillier Labour Hackney South and Shoreditch No
Damian Hinds Conservative East Hampshire Yes
Simon Hoare Conservative North Dorset No
Wera Hobhouse Liberal Democrat Bath No
Margaret Hodge Labour Barking No
Sharon Hodgson Labour Washington and Sunderland West No
Richard Holden Conservative North West Durham Yes
Kate Hollern Labour Blackburn No
Kevin Hollinrake Conservative Thirsk and Malton Yes
Philip Hollobone Conservative Kettering Yes
Adam Holloway Conservative Gravesham Yes
Paul Holmes Conservative Eastleigh Yes
Rachel Hopkins Labour Luton South No
Stewart Hosie SNP Dundee East No
George Howarth Labour Knowsley No
John Howell Conservative Henley Yes
Paul Howell Conservative Sedgefield Yes
Lindsay Hoyle Speaker Chorley No Vote Recorded
Nigel Huddleston Conservative Mid Worcestershire Yes
Neil Hudson Conservative Penrith and The Border No
Eddie Hughes Conservative Walsall North Yes
Jane Hunt Conservative Loughborough Yes
Jeremy Hunt Conservative South West Surrey No
Tom Hunt Conservative Ipswich Yes
Rupa Huq Labour Ealing Central and Acton No
Imran Hussain Labour Bradford East No
Alister Jack Conservative Dumfries and Galloway Yes
Christine Jardine Liberal Democrat Edinburgh West No
Dan Jarvis Labour Barnsley Central No
Sajid Javid Conservative Bromsgrove Yes
Ranil Jayawardena Conservative North East Hampshire Yes
Bernard Jenkin Conservative Harwich and North Essex Yes
Mark Jenkinson Conservative Workington Yes
Andrea Jenkyns Conservative Morley and Outwood Yes
Robert Jenrick Conservative Newark Yes
Boris Johnson Conservative Uxbridge and South Ruislip Yes
Diana Johnson Labour Kingston upon Hull North No
Caroline Johnson Conservative Sleaford and North Hykeham Yes
Gareth Johnson Conservative Dartford Yes
Kim Johnson Labour Liverpool, Riverside No
David Johnston Conservative Wantage Yes
Andrew Jones Conservative Harrogate and Knaresborough Yes
Darren Jones Labour Bristol North West No
Fay Jones Conservative Brecon and Radnorshire Yes
Gerald Jones Labour Merthyr Tydfil and Rhymney No
David Jones Conservative Clwyd West Yes
Kevan Jones Labour North Durham No
Marcus Jones Conservative Nuneaton Yes
Ruth Jones Labour Newport West No
Sarah Jones Labour Croydon Central No
Simon Jupp Conservative East Devon Yes
Mike Kane Labour Wythenshawe and Sale East No
Daniel Kawczynski Conservative Shrewsbury and Atcham Yes
Alicia Kearns Conservative Rutland and Melton Yes
Gillian Keegan Conservative Chichester Yes
Barbara Keeley Labour Worsley and Eccles South No
Liz Kendall Labour Leicester West No
Afzal Khan Labour Manchester, Gorton No
Stephen Kinnock Labour Aberavon No
Julian Knight Conservative Solihull Yes
Greg Knight Conservative East Yorkshire Yes
Danny Kruger Conservative Devizes Yes
Kwasi Kwarteng Conservative Spelthorne Yes
Peter Kyle Labour Hove No
Eleanor Laing Deputy Speaker Epping Forest No Vote Recorded
Ben Lake Plaid Cymru Ceredigion No
David Lammy Labour Tottenham No
John Lamont Conservative Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Yes
Robert Largan Conservative High Peak Yes
Pauline Latham Conservative Mid Derbyshire No
Ian Lavery Labour Wansbeck No
Chris Law SNP Dundee West No
Kim Leadbeater Labour Batley and Spen No
Andrea Leadsom Conservative South Northamptonshire Yes
Edward Leigh Conservative Gainsborough Yes
Ian Levy Conservative Blyth Valley Yes
Emma Lewell-Buck Labour South Shields No
Andrew Lewer Conservative Northampton South Yes
Brandon Lewis Conservative Great Yarmouth Yes
Clive Lewis Labour Norwich South No
Julian Lewis Conservative New Forest East Yes
Ian Liddell-Grainger Conservative Bridgwater and West Somerset Yes
David Linden SNP Glasgow East No
Tony Lloyd Labour Rochdale No
Carla Lockhart DUP Upper Bann No
Chris Loder Conservative West Dorset Yes
Mark Logan Conservative Bolton North East Yes
Rebecca Long Bailey Labour Salford and Eccles No
Marco Longhi Conservative Dudley North Yes
Julia Lopez Conservative Hornchurch and Upminster Yes
Jack Lopresti Conservative Filton and Bradley Stoke Yes
Jonathan Lord Conservative Woking Yes
Tim Loughton Conservative East Worthing and Shoreham No
Caroline Lucas Green Party Brighton, Pavilion No
Holly Lynch Labour Halifax No
Kenny MacAskill Alba Party East Lothian No
Craig Mackinlay Conservative South Thanet Yes
Cherilyn Mackrory Conservative Truro and Falmouth Yes
Rachel Maclean Conservative Redditch Yes
Angus Brendan MacNeil SNP Na h-Eileanan an Iar No
Justin Madders Labour Ellesmere Port and Neston No
Khalid Mahmood Labour Birmingham, Perry Barr No
Shabana Mahmood Labour Birmingham, Ladywood No
Alan Mak Conservative Havant Yes
Seema Malhotra Labour Feltham and Heston No
Kit Malthouse Conservative North West Hampshire Yes
Anthony Mangnall Conservative Totnes Teller – Noes
Scott Mann Conservative North Cornwall Yes
Julie Marson Conservative Hertford and Stortford Yes
Rachael Maskell Labour York Central No
Paul Maskey Sinn Féin Belfast West No Vote Recorded
Christian Matheson Labour City of Chester No
Theresa May Conservative Maidenhead No
Jerome Mayhew Conservative Broadland Yes
Paul Maynard Conservative Blackpool North and Cleveleys Yes
Steve McCabe Labour Birmingham, Selly Oak No
Kerry McCarthy Labour Bristol East No
Jason McCartney Conservative Colne Valley Yes
Karl McCartney Conservative Lincoln Yes
Siobhain McDonagh Labour Mitcham and Morden No
Andy McDonald Labour Middlesbrough No
Stewart Malcolm McDonald SNP Glasgow South No
Stuart C McDonald SNP Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East No
John McDonnell Labour Hayes and Harlington No
Pat McFadden Labour Wolverhampton South East No
Conor McGinn Labour St Helens North No
Alison McGovern Labour Wirral South No
Catherine McKinnell Labour Newcastle upon Tyne North No
Anne McLaughlin SNP Glasgow North East No
Jim McMahon Labour Oldham West and Royton No
Anna McMorrin Labour Cardiff North No
John McNally SNP Falkirk No
Stephen McPartland Conservative Stevenage Yes
Esther McVey Conservative Tatton Yes
Ian Mearns Labour Gateshead No
Mark Menzies Conservative Fylde Yes
Johnny Mercer Conservative Plymouth, Moor View No
Huw Merriman Conservative Bexhill and Battle Yes
Stephen Metcalfe Conservative South Basildon and East Thurrock Yes
Edward Miliband Labour Doncaster North No
Robin Millar Conservative Aberconwy Yes
Maria Miller Conservative Basingstoke Yes
Amanda Milling Conservative Cannock Chase Yes
Nigel Mills Conservative Amber Valley Yes
Navendu Mishra Labour Stockport No
Andrew Mitchell Conservative Sutton Coldfield No
Gagan Mohindra Conservative South West Hertfordshire Yes
Francie Molloy Sinn Féin Mid Ulster No Vote Recorded
Carol Monaghan SNP Glasgow North West No
Damien Moore Conservative Southport Yes
Robbie Moore Conservative Keighley Yes
Layla Moran Liberal Democrat Oxford West and Abingdon No
Penny Mordaunt Conservative Portsmouth North Yes
Jessica Morden Labour Newport East Teller – Noes
Stephen Morgan Labour Portsmouth South No
Anne Marie Morris Conservative Newton Abbot Yes
David Morris Conservative Morecambe and Lunesdale Yes
Grahame Morris Labour Easington No
James Morris Conservative Halesowen and Rowley Regis Yes
Joy Morrissey Conservative Beaconsfield Yes
Jill Mortimer Conservative Hartlepool Yes
Wendy Morton Conservative Aldridge-Brownhills Yes
Kieran Mullan Conservative Crewe and Nantwich Yes
Holly Mumby-Croft Conservative Scunthorpe Yes
David Mundell Conservative Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Yes
Ian Murray Labour Edinburgh South No
James Murray Labour Ealing North No
Sheryll Murray Conservative South East Cornwall Yes
Andrew Murrison Conservative South West Wiltshire Yes
Lisa Nandy Labour Wigan No
Robert Neill Conservative Bromley and Chislehurst Yes
Gavin Newlands SNP Paisley and Renfrewshire North No
Charlotte Nichols Labour Warrington North No
Lia Nici Conservative Great Grimsby Yes
John Nicolson SNP Ochil and South Perthshire No
Caroline Nokes Conservative Romsey and Southampton North No
Jesse Norman Conservative Hereford and South Herefordshire Yes
Alex Norris Labour Nottingham North No
Neil O’Brien Conservative Harborough Yes
Matthew Offord Conservative Hendon Yes
Brendan O’Hara SNP Argyll and Bute No
Sarah Olney Liberal Democrat Richmond Park No
Chi Onwurah Labour Newcastle upon Tyne Central No
Guy Opperman Conservative Hexham Yes
Abena Oppong-Asare Labour Erith and Thamesmead No
Kate Osamor Labour Edmonton No
Kate Osborne Labour Jarrow No
Kirsten Oswald SNP East Renfrewshire No
Taiwo Owatemi Labour Coventry North West No
Sarah Owen Labour Luton North No
Ian Paisley DUP North Antrim No
Neil Parish Conservative Tiverton and Honiton No
Priti Patel Conservative Witham Yes
Owen Paterson Conservative North Shropshire Yes
Mark Pawsey Conservative Rugby No
Stephanie Peacock Labour Barnsley East No
Mike Penning Conservative Hemel Hempstead Yes
Matthew Pennycook Labour Greenwich and Woolwich No
John Penrose Conservative Weston-super-Mare Yes
Andrew Percy Conservative Brigg and Goole Yes
Toby Perkins Labour Chesterfield No
Jess Phillips Labour Birmingham, Yardley No
Bridget Phillipson Labour Houghton and Sunderland South No
Chris Philp Conservative Croydon South Yes
Christopher Pincher Conservative Tamworth Yes
Luke Pollard Labour Plymouth, Sutton and Devonport No
Dan Poulter Conservative Central Suffolk and North Ipswich Yes
Rebecca Pow Conservative Taunton Deane Yes
Lucy Powell Labour Manchester Central No
Victoria Prentis Conservative Banbury Yes
Mark Pritchard Conservative The Wrekin Yes
Tom Pursglove Conservative Corby Yes
Anum Qaisar-Javed SNP Airdrie and Shotts No
Jeremy Quin Conservative Horsham Yes
Will Quince Conservative Colchester Yes
Yasmin Qureshi Labour Bolton South East No
Dominic Raab Conservative Esher and Walton Yes
Tom Randall Conservative Gedling Yes
Angela Rayner Labour Ashton-under-Lyne No
John Redwood Conservative Wokingham Yes
Steve Reed Labour Croydon North No
Christina Rees Labour Neath No
Jacob Rees-Mogg Conservative North East Somerset Yes
Ellie Reeves Labour Lewisham West and Penge No
Rachel Reeves Labour Leeds West No
Jonathan Reynolds Labour Stalybridge and Hyde No
Bell Ribeiro-Addy Labour Streatham No
Nicola Richards Conservative West Bromwich East Yes
Angela Richardson Conservative Guildford Yes
Marie Rimmer Labour St Helens South and Whiston No
Rob Roberts Independent Delyn Yes
Laurence Robertson Conservative Tewkesbury Yes
Gavin Robinson DUP Belfast East No
Mary Robinson Conservative Cheadle Yes
Matt Rodda Labour Reading East No
Andrew Rosindell Conservative Romford Yes
Douglas Ross Conservative Moray Yes
Lee Rowley Conservative North East Derbyshire Yes
Dean Russell Conservative Watford Yes
Lloyd Russell-Moyle Labour Brighton, Kemptown No
David Rutley Conservative Macclesfield Teller – Yeses
Gary Sambrook Conservative Birmingham, Northfield Yes
Liz Saville Roberts Plaid Cymru Dwyfor Meirionnydd No
Selaine Saxby Conservative North Devon Yes
Paul Scully Conservative Sutton and Cheam Yes
Bob Seely Conservative Isle of Wight No
Andrew Selous Conservative South West Bedfordshire Yes
Naz Shah Labour Bradford West No
Jim Shannon DUP Strangford No
Grant Shapps Conservative Welwyn Hatfield Yes
Alok Sharma Conservative Reading West Yes
Virendra Sharma Labour Ealing, Southall No
Barry Sheerman Labour Huddersfield No
Alec Shelbrooke Conservative Elmet and Rothwell Yes
Tommy Sheppard SNP Edinburgh East No
Tulip Siddiq Labour Hampstead and Kilburn No
David Simmonds Conservative Ruislip, Northwood and Pinner Yes
Chris Skidmore Conservative Kingswood Yes
Andy Slaughter Labour Hammersmith No
Alyn Smith SNP Stirling No
Cat Smith Labour Lancaster and Fleetwood No
Chloe Smith Conservative Norwich North Yes
Greg Smith Conservative Buckingham Yes
Henry Smith Conservative Crawley Yes
Jeff Smith Labour Manchester, Withington No
Julian Smith Conservative Skipton and Ripon Yes
Nick Smith Labour Blaenau Gwent No
Royston Smith Conservative Southampton, Itchen Yes
Karin Smyth Labour Bristol South No
Alex Sobel Labour Leeds North West No
Amanda Solloway Conservative Derby North Yes
John Spellar Labour Warley No
Ben Spencer Conservative Runnymede and Weybridge Yes
Mark Spencer Conservative Sherwood Yes
Alexander Stafford Conservative Rother Valley Yes
Keir Starmer Labour Holborn and St Pancras No
Chris Stephens SNP Glasgow South West No
Andrew Stephenson Conservative Pendle Yes
Jo Stevens Labour Cardiff Central No
Jane Stevenson Conservative Wolverhampton North East Yes
John Stevenson Conservative Carlisle Yes
Bob Stewart Conservative Beckenham Yes
Iain Stewart Conservative Milton Keynes South Yes
Jamie Stone Liberal Democrat Caithness, Sutherland and Easter Ross No
Gary Streeter Conservative South West Devon Yes
Wes Streeting Labour Ilford North No
Mel Stride Conservative Central Devon Yes
Graham Stringer Labour Blackley and Broughton No
Graham Stuart Conservative Beverley and Holderness Yes
Julian Sturdy Conservative York Outer Yes
Zarah Sultana Labour Coventry South No
Rishi Sunak Conservative Richmond (Yorks) Yes
James Sunderland Conservative Bracknell Yes
Desmond Swayne Conservative New Forest West Yes
Robert Syms Conservative Poole Yes
Mark Tami Labour Alyn and Deeside No
Sam Tarry Labour Ilford South No
Alison Thewliss SNP Glasgow Central No
Derek Thomas Conservative St Ives Yes
Gareth Thomas Labour Harrow West No
Nick Thomas-Symonds Labour Torfaen No
Owen Thompson SNP Midlothian No
Richard Thomson SNP Gordon No
Emily Thornberry Labour Islington South and Finsbury No
Maggie Throup Conservative Erewash Yes
Stephen Timms Labour East Ham No
Edward Timpson Conservative Eddisbury Yes
Kelly Tolhurst Conservative Rochester and Strood Yes
Justin Tomlinson Conservative North Swindon Yes
Michael Tomlinson Conservative Mid Dorset and North Poole Yes
Craig Tracey Conservative North Warwickshire Yes
Anne-Marie Trevelyan Conservative Berwick-upon-Tweed Yes
Jon Trickett Labour Hemsworth No
Laura Trott Conservative Sevenoaks Yes
Elizabeth Truss Conservative South West Norfolk Yes
Tom Tugendhat Conservative Tonbridge and Malling No
Karl Turner Labour Kingston upon Hull East No
Derek Twigg Labour Halton No
Liz Twist Labour Blaydon No
Shailesh Vara Conservative North West Cambridgeshire Yes
Valerie Vaz Labour Walsall South No
Martin Vickers Conservative Cleethorpes Yes
Matt Vickers Conservative Stockton South Yes
Theresa Villiers Conservative Chipping Barnet Yes
Christian Wakeford Conservative Bury South Yes
Robin Walker Conservative Worcester Yes
Charles Walker Conservative Broxbourne Yes
Ben Wallace Conservative Wyre and Preston North Yes
Jamie Wallis Conservative Bridgend Yes
David Warburton Conservative Somerton and Frome Yes
Matt Warman Conservative Boston and Skegness Yes
Giles Watling Conservative Clacton Yes
Suzanne Webb Conservative Stourbridge Yes
Claudia Webbe Independent Leicester East No
Catherine West Labour Hornsey and Wood Green No
Matt Western Labour Warwick and Leamington No
Helen Whately Conservative Faversham and Mid Kent Yes
Heather Wheeler Conservative South Derbyshire Yes
Alan Whitehead Labour Southampton, Test No
Philippa Whitford SNP Central Ayrshire No
Mick Whitley Labour Birkenhead No
Craig Whittaker Conservative Calder Valley Yes
John Whittingdale Conservative Maldon Yes
Nadia Whittome Labour Nottingham East No
Bill Wiggin Conservative North Herefordshire Yes
James Wild Conservative North West Norfolk Yes
Craig Williams Conservative Montgomeryshire Yes
Hywel Williams Plaid Cymru Arfon No
Gavin Williamson Conservative South Staffordshire Yes
Munira Wilson Liberal Democrat Twickenham No
Sammy Wilson DUP East Antrim No
Beth Winter Labour Cynon Valley No
Rosie Winterton Deputy Speaker Doncaster Central No Vote Recorded
Pete Wishart SNP Perth and North Perthshire No
Mike Wood Conservative Dudley South Yes
William Wragg Conservative Hazel Grove Yes
Jeremy Wright Conservative Kenilworth and Southam Yes
Mohammad Yasin Labour Bedford No
Jacob Young Conservative Redcar Yes
Nadhim Zahawi Conservative Stratford-on-Avon Yes
Daniel Zeichner Labour Cambridge No

Image: BBC Parliament